Wędrówki po ziemi lubuskiej

Członkowie Koła Polskiego Związku Niewidomych z Lubina do którego należą mieszkańcy Powiatu lubińskiego wraz z przewodnikami zwiedzali najpiękniejsze zabytki naszego uroczego kraju w ramach projektu  pn:

,,Aktywność niewidomych i słabowidzących turystów”

Po raz kolejny członkowie Koła PZN wyjechali poza teren miejsca zamieszkania.  Celem pięciodniowej wycieczki, która odbyła się w dn. 06-10.08.2018r. było poruszanie się w obcym terenie, a zarazem sprawdzian z orientacji przestrzennej, jak potrafimy się  odnaleźć w innych otoczeniu oraz czy napotykane przeszkody nie sprawiały nam większych problemów, żeby bezpiecznie się poruszać.

Pierwszy dzień naszej wędrówki zaczęliśmy od zwiedzania uroczego Kazimierza położonego nad Wisłą w którym znajdują się zabytkowe kamieniczki, baszta obronna, góra Trzech krzyży.

W drugim dniu zwiedzaliśmy miasto nazywane perłą renesansu – Zamość. Miejscowość pełna uroku w której znajdują się trzy Rynki: wielki, solny , wodny oraz piękna katedra i Arsenał.

Trzeci dzień zaczął się od zwiedzania Roztocza- region słynący z nieskażonej przyrody, wspaniałych krajobrazów i unikalnej architektury. Zwierzyniec- założony przez Jana Zamoyskiego jako renesansowa rezydencja- ogród oraz Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Nowo powstałe muzeum zegarów.  Cerkiew i synagogę.

Kolejny dzień naszej wędrówki po ziemi lubuskiej zaczął się zwiedzaniem Starego miasta Lublin, brama krakowska , katedry wraz z  skarbcem. Nałęczów – chata Stefana Żeromskiego, Park Zdrojowy.

Ostatnim dniem naszego pobytu na ziemi lubuskiej był Sandomierz. Przepiękna katedra Najświętszej Maryi Panny , brama opatowska, punkt widokowy ,, Ucho igielne”, rynek i ratusz.

Projekt został zrealizowany po przez udzielenie dotacji: z Fundacji KGHM Polska Miedź, Powiat Lubin, Gmina Miejska Lubin.

W imieniu wszystkich uczestników wycieczki.

Dziękuję.

Prezes Zarządu Koła PZN w Lubinie Teresa Woś

 


You may also like...