PZN na konferencji Nokii code::dive 2018

W wyniku współpracy z Nokią podjętej przez Prezydium Zarządu Okręgu Dolnośląskiego uczestniczyliśmy w konferencji code::dive, która odbyła się w dniach 07.11 – 08.11.2018 w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Prezentowaliśmy tam zarówno sprzęt jakim posługują się osoby z dysfunkcją wzroku orz opowiadaliśmy uczestnikom konferencji jak żyją i jak sobie radzą osoby niewidome.

Konferencja programistyczna code::dive jest wydarzeniem na skalę światową, uczestniczyli w niej osoby z całego świata – ponad 1000 uczestników.

Przemówienie na konferencji w imieniu Prezydium Okręgu Dolnośląskiego PZN w języku angielskim wygłosił Andrey Tikhonow:


Podziękowania Zarządu Okręgu Dolnośląskiego PZN wygłoszone przez Andrey Tikhonowa:

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji „code::dive” za udział i dokonanie wpłat  poprzez formularz rejestracyjny na rzecz naszej Organizacji. Dziękujemy również organizatorom konferencji firmie NOKIA za taką możliwość pozyskania funduszy. Polski Związek Niewidomych Okręg Dolnośląski jest  największa na Dolnym Śląsku organizacją członkowską. Aktualnie zrzeszamy ponad 4000 osób niewidomych i słabo widzących. Zajmujemy się szeroko rozumianą pomocą i rehabilitacją osób z dysfunkcją wzorku z terenu całego województwa dolnośląskiego. Prowadzimy różnego rodzaju kursy, warsztaty i szkolenia z czynności dnia codziennego, orientacji w przestrzeni, tyfloinformatyki. Organizujemy również zajęci integracyjne, które mają na celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu  takie jak wycieczki, spartakiady sportowe oraz szereg innych spotkań informacyjno-edukacyjnych.  Zgromadzone środki chcemy przeznaczyć na naukę nowych technologii tyfloinformatycznych osób niewidomych i niedowidzących.

Korzystając z okazji chcielibyśmy również podziękować Nokii w imieniu wszystkich osób niewidomych za wprowadzenie nas w „świat smartfonów”. To właśnie dzięki Nokii osoby niewidome zaczęły w pełni korzystać z telefonu. Wprowadzenie na rynek smartfonów opartych o system symbian spowodowało wypuszczenie  programów udźwiękawiających Talks i MobileSpeak. Dzięki nim osoby niewidome mogły same poruszać się po menu telefonu, pisać i odczytywać smsy, wiedziały kto do nich dzwoni, mogły korzystać z kalendarza, radia, a nawet internetu. Sama Nokia dbając o osoby niewidome wypuściła własne oprogramowanie o nazwie Nokia Screenreader. Do dzisiejszego dnia wiele osób niewidomych, które jeszcze nie przestawiły się na smartfony dotykowe korzysta z Nokii opartych o system Symbian. Serdecznie dziękujemy.


You may also like...