WYCIECZKA DO OPOLA

W kolejne bardzo interesujące miejsce wybraliśmy się w czwartek, 14 lipca 2022r., 24-osobową grupą seniorów. Miejscem tym było Opole, a konkretniej ZOO i rejs statkiem po Odrze.

Opolski ogród zoologiczny znajduje się na wyspie Bolko w pięknej okolicy wśród malowniczej przyrody. I jest bardzo urokliwy- dobrze zaprojektowany i wykonany, różnorodny, choć niezbyt duży. A mieszkają w nim m.in. uchatki kalifornijskie, małpy, zwierzęta kopytne, goryle, gady i płazy. Mieliśmy okazję przyjrzeć się treningowi medycznemu uchatki Molly, która urzekła wszystkich swoim wdziękiem i umiejętnościami: pozwalała umyć sobie zęby, zakropić oczy, sprawdzić uszy i całe ciało. Prezentowała pływanie i poruszanie się po lądzie, a nawet śpiewała. Z publicznością kontaktowała się za pomocą machania płetwami witając się, żegnając i wyrażając skruchę poprzez zasłonięcie oczu po gorzej wypełnionym poleceniu. Takie grzeczne nie były potężne goryle walczące między sobą o pokarm (jabłka i marchew) oraz przywództwo.
A wśród wielu innych zwierząt natknęliśmy się na wyglądającego jak szary wąż, ale będącego beznogim płazem Tyflonekstesa. Przedrostek tyflo- związany jest z problematyką niewidomych i słabowidzących. I taki jest ten płaz- nie ma oczu!

W ZOO funkcjonuje też wspaniała strefa bioróżnorodności, jest dużo tablic edukacyjnych oraz atrakcje dla dzieci- place zabaw, park linowy, piękne tereny spacerowe i możliwość rejsu po Odrze statkiem Opolanin.
Po pysznym obiedzie i kawie lub lodach na deser skorzystaliśmy z tej formy relaksu i poznawania nowych miejsc z wody przy ciekawych opowieściach kapitana w drodze powrotnej do miasta.

Do tak atrakcyjnego miejsca trzeba pojechać kiedyś jeszcze raz- odwiedzić wstydliwą Molly, agresywne goryle i tyflonekstesika; może potrzebuje legitymacji z symbolem 04 oznaczającym niepełnosprawność wzrokową?

Krystyna Waligóra

plakat ze zdjęciami, oraz napisem zwiedzanie zoo Plakat ze zdjęciami, oraz napisem trening medyczny uchatek plakat ze zdjęciami, oraz napis karmienie goryli Plakat ze zdjęciami, oraz napis sfera bioróżnorodności Plakat ze zdjęciami, oraz napis koleją i pieszo Plakat ze zdjęciami, oraz napis rejs statkiem Opolanin


You may also like...