SKARBY I ZABYTKI BLISKO NAS

W dniu 22.07.2023 r.   Członkowie Polskiego Związku Niewidomych Koła w Jeleniej Górze wyjechali  o godzinie 10.30 na wycieczkę, która obejmowała dwa punkty programu oraz obiad. Pierwszym punktem zaplanowanej wycieki był Zamek Czocha natomiast drugim punktem była Kopalnia Świętego Jana w Krobicy.

Zamek Czocha znajduje się w okolicy miasteczka Leśna, króluje nad jeziorem Leśniańskim, w dolinie rzeki Kwisy. Jest ośrodkiem szkoleniowo-wypoczynkowym, który można nie tylko zwiedzać ale również korzystać z sal konferencyjnych i bogatej oferty hotelowej.

Osoby z niepełnosprawnością zwiedzały Zamek Czocha. Wejście do zamku odbyło się z przewodnikiem.  Zwiedzanie rozpoczęło się od Sali Rycerskiej pełniącej rolę sali balowej. Tu właśnie uczestnicy wycieczki stawiali pierwsze kroki w stronę niezwykłej wędrówki po zamku.  Następnie zajrzały do pięknej sali marmurkowej gdzie wzrok przykuły ścienne malowidła oraz kominek w którym  zamurowano zaledwie kilkudniowe niemowlę jak głosi legenda. Również dużym zaskoczeniem była dla uczestników wycieczki  wystawa sprzętu łączności używanego przez wojsko polskie w okresie PRL-u oraz wystawa skarbów znalezionych na zamku podczas remontu w 2015 r.  Mieliśmy również  okazję zejść do zamkowego skarbca, którego wnętrze strzegły stalowo-betonowe drzwi. Następnie byłyśmy w Sali  Bibliotecznej, gdzie książki wypełniają regały umiejscowione od posadzki aż po sam sufit. Zwiedzana była także sala portretowa. Ogromne zainteresowanie wzbudzała Komnata Książęca owiana legendą o specjalnie umiejscowionej zapadni pod małżeńskim łożem, która zrzucała śpiącego do lochu. Na uwagę zasługiwała także piękna łazienka przyległa do Komnaty Sypialnianej, oraz Komnata córek ostatniego właściciela zamku.

Po zwiedzaniu Zamku Czocha grupa  udała się na obiad do Mirska a następnie  do Krobicy.

W Kopalni Św. Jana w Krobicy zwiedzaliśmy z przewodnikiem trasę podziemną. Trasa składała  się z dwóch sztolni św. Leopolda i św. Jana . Sztolnie kopalni rud cynku i kobaltu działały tu od XVI do XIX. Przygotowana na trasie wystawa ukazuje dzieje i technikę wydobycia tych minerałów. Istotnym faktem jest że dzieci w wieku 3-5 lat pomagały mamie sortować urobek wniesiony przez tatę i uczyły odróżniać co jest dobre a co nic nie warte. Osoby niewidome i niedowidzące zauważyły że wizyta w tym miejscu to jednocześnie podróż do świata metali kolorowych, kamieni szlachetnych, minerałów i niezwykłych pierwiastków w ich środowisku naturalnym oraz podróż w czasie o kilkaset lat. Po zwiedzeniu kopalni św. Jana w Krobicy  udaliśmy się do Jeleniej Góry gdzie nastąpiło rozwiązanie wycieczki.

Zadanie było dofinansowane przez MOPS i PCPR Jelenia Góra zgodnie z umowami.You may also like...