RAJD “IZERY 2014”

Zarząd Koła PZN w Jeleniej Górze zgodnie z planem pracy na 2014 r. zorganizował rajd w Góry Izerskie w dniach 05-06.07.2014 r.

Wyjechaliśmy busem o godz. 8.15 do Świeradowa. a o 9,15 rozpoczęliśmy zwiedzanie najciekawszych miejsc tego urokliwego miasteczka uzdrowiskowego liczącego około 5 tys. mieszkańców.

Pierwszym zwiedzanym obiektem był ogród Dydaktyczny „Izery Trzech Żywiołów” znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Świeradów pokazujący typowe izerskie torfowisko z charakterystyczną dla tych obszarów roślinnością.
Kolejne oglądane obiekty to:
– Łazienki Ludwika zwane też „Stary Zdrój” z 1879r.,
– domek myśliwski,
– dawna szkoła ewangelicka,
– Łazienki Leopolda (obecnie Centrum Reumatologii „Goplana”),
– zakład kuracji borowinowej zwany dawniej Łazienkami Marii powstały w 1904r.,
– park zdrojowy,
– sztuczną grotę,
– Dom Zdrojowy z najdłuższą na Dolnym Śląsku modrzewiową halą spacerową o dł. 80 m i wieżą zegarową o wys. 46 m, na którą weszliśmy podziwiając Świeradów i najbliższe okolice z góry,
– kościół p. w. Św. Józefa,
– pensjonat „Eldorado”,
– rezydencję „Marzenie”,
– mini muzeum szachów.

Następnie wjechaliśmy kolejką gondolową na Stóg Izerski, gdzie w miejscowym schronisku turystycznym nastąpiło zakwaterowanie. Po posileniu się wyruszyliśmy na drugi etap wędrówki. Tym razem naszym celem był szczyt leżący po czeskiej stronie Smrk (1 124 m n.p.m.), by móc podziwiać piękną i rozległą panoramę Gór Izerskich, Łużyckich, Żytawskich, Jesztedzkich, Zachodnich Sudetów z Karkonoszami i Pogórza Izerskiego, ze znajdującej się na nim 20 m wieży widokowej.

Po powrocie do schroniska zorganizowaliśmy w jego pobliżu ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i wieczornymi rozmowami Polaków o …… wszystkim.

Po spokojnie przespanej nocy drugiego dnia rano wyruszyliśmy po śniadaniu czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza przez Polanę Izerską na Halę Izerską, gdzie w „Chatce Górzystów” oddaliśmy się istnej rozpuście konsumując wspaniałe i słynne naleśniki z serem i jagodami.

Po należnym dłuższym odpoczynku, powędrowaliśmy dalej podziwiając wspaniałe widoki i urokliwy przełom rzeki Izery do Stacji Turystycznej „Orle”, gdzie ugasiliśmy pragnienie spowodowane upałem i trudami wędrówki całkiem przyzwoitym piwem „Walońskim”.

Po krótkim już, tym razem, popasie udaliśmy się na ostatni odcinek trasy do Jakuszyc, skąd pociągiem z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej powróciliśmy szczęśliwie i zadowoleni do Jeleniej Góry.

Udział wzięło 18 osób, koszt uczestnicy pokryli we własnym zakresie. Rajd przygotował i pełnił rolę przewodnika Czesław Robak.

 


You may also like...