„Wieczornica – wspomnienie o śp. Danucie Musiał”

W dniu 21.08.2014r. w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane przez Zarząd Koła PZN w Jeleniej Górze, a poświęcone pamięci jego byłej Prezes Danucie Musiał, którą Bóg powołał niespodziewanie i nagle do siebie w dniu 26.01.2014r. Data spotkania nie została wybrana przypadkowo ponieważ był to dzień urodzin śp. Danusi. Przybyli licznie członkowie jeleniogórskiego Koła PZN, a także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi: pani poseł na Sejm RP Zofia Czernow, pan prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła, Naczelnik Wydziału Dialogu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zygmunt Korzeniewski i inni. Obecna była także bliska rodzina zmarłej.

Spotkanie rozpoczął Romuald Witczak – na tle zdjęcia Danusi Musiał przywitał przybyłych, a zaraz potem zabrzmiały dźwięki nastrojowej muzyki Fryderyka Chopina oraz słowa fragmentu wiersza ks. Jana Twardowskiego. Następnie członkowie Koła Dorota Wiśniewska i Ferdynand Kuźma recytowali fragmenty tekstów pisanych prozą jak i wierszem, nawiązujących do życia i działalności naszej wielkiej nieobecnej. Potem prowadzący przypomniał życiorys nieodżałowanej pamięci Danusi z podkreśleniem jej wielu zasług i pracy pełnej poświęcenia na rzecz osób niepełnosprawnych, także ogromne oddanie rodzinie, w tym w szczególności swoim wnuczkom. Wszystko to odbywało się na tle zmieniających się zdjęć jubilatki okraszonych jej ulubioną muzyką grecką w wykonaniu Nany Mouskuri.

Kolejnym punktem był pokaz zdjęć samej Danusi komentowanych przez prowadzącego. Potem nastąpił pokaz szeregu fotografii Danusi w różnych sytuacjach życiowych i w różnych okresach, z wielu spotkań szkoleniowych, integracyjnych, rodzinnych. Objął on takie działy jak: „sama”, “biesiada”, „serdecznie”, „szkolenia”, wycieczki”, „w Egipcie”. W trakcie wyświetlania zdjęć zebrani spontanicznie komentowali pokazywane sytuacje wyjaśniając kogo widzimy, jakie to miejsca i sytuacje, kiedy miały miejsce i co wtedy mówiono. Wiele z komentarzy było dowcipnych, a sytuacje pokazywane zabawne. Okazało się też przy okazji, że niektóre osoby trudno rozpoznać tak się zmieniły, a nadto wspominano tych, którzy już od nas odeszli.

Kolejnym punktem programu była utwór zaśpiewany przez Czesława Robaka przy akompaniamencie gitary. Następnie swój wiersz poświęcony przemijaniu, odchodzeniu zadeklamowała jego autorka, także członkini Koła Jelenia Góra PZN Irena Hryncewicz Chlebna. Kończąc spotkanie prowadzący podziękował serdecznie obecnym za przybycie i wzięcie w nim udziału zapraszając na mszę świętą w intencji Zmarłej o godz. 18.00 w Bazylice Mniejszej.

Na zakończenie zebrani zostali zaskoczeniu możliwością usłyszenia nagranego autentycznego głosu Danusi Musiał, którym osobiście podziękowała przybyłym.

Po spotkaniu wszyscy zebrani zostali zaproszeni na słodki poczęstunek składający się z kilku rodzajów ciast kawy, herbaty i zimnych napoi.

 


You may also like...