WYCIECZKA – Kutna Hora

Zarząd Koła Polskiego Związku Niewidomych w Jeleniej Górze zorganizował zgodnie z planem pracy na rok 2015r. wycieczkę z cyklu „Poznajemy   okolice …..” –  Kutna    Hora.  Zbiórkę  wyznaczono   na   dzień

08-06-2015r. o godzinie 700 przy ulicy Teatralnej, skąd dwudziestoosobowa grupa wyruszyła wynajętym autokarem do Czech.

Na miejsce dotarliśmy o godzinie 1100  izaczęliśmy zwiedzanie od ossuarium tzw. Kaplicy Czaszek w dzielnicy Sedlec. Widok ludzkich kości, z których zrobione są kielichy, świeczniki, herby, żyrandole i piramidy wywarł ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki. Następnie udaliśmy się do miasta, które jest nieodłącznie związane z wydobywaniem rud srebra tj. Kutna Hora. Historyczna starówka tej miejscowości to architektoniczny klejnot o znaczeniu europejskim. Późnogotycki kościół św. Barbary i Katedra pw. Wniebowzięcia Panny Marii tworzą symboliczne bramy prowadzące do Królestwa Miasta Górniczego. Zwiedzaliśmy jeszcze: kamienny dom gotycki i kamienną studnię, kolegium jezuickie. W przerwie między zwiedzaniem uczestnicy wycieczki spożyli obiad.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy miasto rozbójnika Rumcajsa Jiczin.

Wycieczkę zorganizował wolontaryjne, członek naszego Koła, Pan Jan Hanc, który ciekawymi historiami, anegdotami  umilał mam podróż i oprowadzał po mieście średniowiecznym. Program wycieczki został zrealizowany zgodnie z założeniami. Wspólne zwiedzanie przyczyniło się do integracji osób z dysfunkcją narządu wzroku i wzajemnej wymiany doświadczeń.

Wyjazd członków Koła był znakomitą formą rehabilitacji w rozwijaniu umiejętności pokonywania barier w nieznanym terenie i orientacji przestrzennej.

Zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń przyjechaliśmy do Jeleniej Góry godzinie 20oo. Pożegnaliśmy się, życząc sobie kolejnych, równie udanych wyjazdów organizowanych przez Zarząd Koła.You may also like...