Okręg Dolnośląski PZN prowadzi działalność na rzecz zwiększania możliwości udziału osób z dysfunkcjami wzroku w wydarzeniach kulturalnych. Jedną z takich możliwości jest autodeskrypcja.
Audiodekrypcja to metoda oparta na opisie słownym, który wyjaśnia to, czego osoba niewidoma nie może zobaczyć. Niewidomi i niedowidzący otrzymują zestawy słuchawkowe, dzięki którym dociera do nich głos lektora, opisującego obrazy i treści wizualne. Lektor jest zazwyczaj autorem skryptu, który zostaje wcześniej opracowany tak, by opis dzieła przebiegał sprawnie i nie zakłócał odbioru. Audiodeskrypcja może wzbogacać filmy, spektakle teatralne, wystawy, zawody sportowe.
Na Dolnym Śląsku wielkie zasługi w upowszechnianiu audiodeskrypcji ma fundacja Katarynka. Raz w miesiącu we wtorek w Dolnośląskim Centrum Filmo0wym we Wrocławiu prezentowane są filmy z audiodeskrypcją w przystępnej dla każdej kieszeni cenie 6 zł za bilet.
W całym kraju, a nawet za granicą dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością z tytułu wzroku dostępny jest Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych “Pociąg” prowadzony przez Stowarzyszenie De Facto z Płocka. W ramach klubu jego uczestnicy mają możliwość raz w miesiącu obejrzeć film w trybie on-line wziąć udział w dyskusji z udziałem zaproszonego krytyka filmowego. Można też wyrazić swoją opinię pisemnie na forum filmowym. Zainteresowani uczestnicy mogą też, o ile zabrali głos w dyskusji, otrzymać w nagrodę płytę DVD z oglądanym w danym miesiącu filmem. Oprócz filmów klub rozprowadza także płyty ze spektaklami operowymi oraz albumami Niewidzialnej Galerii Sztuki (dźwiękowe opisy wybranych dzieł polskiego i światowego malarstwa).
Najaktywniejsi członkowie klubu są zapraszani na coroczny Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który odbywa się zwykle w drugiej połowie września w Płocku. Można w nim uczestniczyć zarówno bezpośrednio, jadąc do Płocka, jak i on-line za pomocą specjalnej festiwalowej platformy. W ramach festiwalu prezentowanych jest zwykle piętnaście filmów z audiodeskrypcją, spektakl teatralny, dwa koncerty muzyczne, spotkanie z książką i inne atrakcje. Do Płocka przyjeżdżają w tym czasie znani krytycy filmowi. reżyserzy lub odtwórcy głównych ról w prezentowanych tam filmach polskich i inne ciekawe osobistości świata kultury. Udział w festiwalu jest całkowicie bezpłatny, osobom uczestniczącym w nim “na żywo” zwracane są koszty dojazdu do Płocka.