WYCIECZKA Z CYKLU POZNAJEMY “OKOLICE JELENIEJ GÓRY” – PIKNIK W PILCHOWICACH

Zarząd Koła PZN w Jeleniej Górze zgodnie z planem pracy na rok 2015 zorganizował wycieczkę z cyklu “Poznajemy okolicę Jeleniej Góry”. Tym razem zorganizowany został wyjazd do najbardziej zaskakującego, magicznego zakątka  Dolnego Śląska czyli do Pilchowic.

Znajduje się tam potężna, kamienna zapora spiętrzająca wodę rzeki Bóbr / wysokość zapory 62m, szerokość 270m /. Na koronie zapory ustawiony jest obelisk upamiętniający rok jej budowy tj. 1904-1912. Poniżej zapory usadowiono budynek elektrowni, w której pięć generatorów wytwarza energie elektryczną. Zachowało się wyposażenie techniczne stanowiące nie lada atrakcje dla miłośników historii techniki. Dzięki wyrażeniu zgody przez Dyrektora- TAURON Ekoenergia sp. z o. o. w Jeleniej Górze, uczestnicy naszej wycieczki mieli okazję zwiedzenia elektrowni wodnej. Po obiekcje oprowadzał pracownik spółki, który jednocześnie opowiadał jego historię

Następnie niebieskim szlakiem udaliśmy się na koronę zapory, gdzie podziwialiśmy piękne krajobrazy oraz zalew. Z tamy przeszliśmy do przystani, mijając urokliwą stację kolejową w Pilchowicach. Gospodarzem  przystani jest Klub Żeglarski “Horyzont”, którego członkiem jest Pan Adam Matras. Dzięki życzliwości Pana Adama mogliśmy płynąć łódką po spiętrzonej wodzie rzeki Bóbr, rozkoszując się urokami otaczającej przyrody. Uczestników wycieczki wprawił w zachwyt stalowy, nitowany most kolejowy o długości 131,7 m spinający brzegi zalewu Pilchowskiego. Po wspólnym grillowaniu i spożyciu regeneracyjnego posiłku udaliśmy się w drogę powrotną do Strzyżowca. Podróż do Pilchowic jak i ze Strzyżowca do Jeleniej Góry  pokonaliśmy  PKS.

Imprezę przygotował  wolontaryjnie Pan Adam Matras członek naszego Koła.You may also like...