WYJAZD OCZAMI UCZESTNIKA

Zarząd Polskiego Związku Niewidomych Koła w Jeleniej Górze zorganizował w dniach 28.04.2016 r.- 06.05.2016 r. dla swoich Członków i sympatyków wycieczkę turystyczno-rehabilitacyjną do Ustronia Morskiego. W wycieczce uczestniczyło 26 Członków. Zbiórka nastąpiła na dworcu PKP Jelenia Góra skąd wycieczka pod przewodnictwem Anny Jaworskiej /prezes PZN Koła w Jeleniej Górze/ i Iwony Tymiuk /skarbnik/ udała się do Wrocławia. We Wrocławiu odbyła się przesiadka na pociąg IC relacji Kraków – Kołobrzeg. Kierownictwo Koła zadbało wcześniej o rezerwację miejsc. Cała grupa jechała w bardzo wygodnym wagonie. W wagonie panował wycieczkowy nastrój i turystyczny wesoły humor. W czasie przejść na peron i wejść do wagonu dla grupy niewidomych pomagali funkcjonariusze SOK. Podróż do Kołobrzegu przebiegła wesoło, spokojnie i planowo. Ze stacji PKP- Kołobrzeg do Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego „KLIMCZOK” w Ustroniu Morskim  przejechaliśmy autokarem. Zakwaterowani zostaliśmy w pokojach 2-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym i balkonem. Wyżywienie bardzo dobre, 3 posiłki dziennie z uwzględnieniem diety cukrzycowej. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał karnet na kryty basen ze SPA – z 4 wejściami na czas 2 godzin. Podwójne szczęście – bo basen znajdował się po drugiej stronie ulicy. W drugim dniu pobytu w kawiarni ośrodka odbyło się spotkanie zapoznawczo-integracyjne całej grupy wycieczkowej, które prowadziła Anna Jaworska /prezes/ i Iwona Tymiuk /skarbnik/. W czasie spotkania każdy z Członków Koła krótko opowiedział o sobie i tak: Józefa Zagórska – lat 84 do PZN należy od 1981r. Choruje na jaskrę i posiada pierwszą grupę inwalidzką. W Ustroniu Morskim jest drugi raz; Zofia Koźlik – lat 80 do PZN należy od 1991r. Brała kilka razy w wyjazdach na turnusy rehabilitacyjne, corocznie bierze aktywny udział w święcie Dnia Białej Laski, Dniu Seniora, Dniu Kobiet, w spotkaniach opłatkowych i noworocznych Członków Koła. „Zarząd Koła bardzo mi pomaga w rozwiazywaniu codziennych problemów życiowych”- stwierdza Zofia Koźlik; Andrzej Fijałkowski – lat 67, jeleniogórzanin, emeryt, 49 lat pracy zawodowej w tym 44 lata w Spółdzielni Inwalidów SIMET – Jelenia Góra. Pasjonuje się sportem biegowym i narciarskim, startował w Mistrzostwie Polski Niewidomych i Słabowidzących w Narciarstwie Klasycznym w Jakuszycach w latach 2016-2016 zdobywając III miejsce w biegu na 16 km. Od 2000r. bierze udział w biegach Światowej Lidze Biegów Długodystansowych „WORLDOPPET’ na czterech kontynentach. W Biegu Piastów startował 30 razy. W Jubileuszowym 40 Biegu Piastów w 2016 r. startował na 50 km, 15 km,10 km. Uwielbia poznawać nowych ludzi, nowe kultury, zwiedza Parki Narodowe Świata – cuda natury, fotografuje. Biega od 15 lat w Teamie Czesko-Polsko-Słowackim. Zwiedził 41 państw.

W czasie pobytu w dniach 29.04.2016 r.- 03.05.2016 r. trwały – Dni Ustronia Morskiego. Członkowie PZN Koła z Jeleniej Góry aktywnie włączyli się w organizowanie imprezy. W zawodach strzeleckich z pistoletu śrutowego o Puchar Wójta Gminy –Ustronie Morskie udział brali: koleżanka Irena Lipnicka- zdobywając 37 pkt  i  kolega Jerzy Kozłowski- zdobywając 42 pkt. Po zawodach na strzelnicy uczestniczyli w pieczeniu kiełbasek i śpiewaniu piosenek harcerskich i obozowych. Koleżanki – Józefa Zagórska, Halina Cwynar, Janina Trawińska i Zofia Koźlik brały udział w przeciąganiu liny, tańcu i śpiewie na stadionie gminnym, zdobywając nagrody – długopisy z napisem „ Ustronie Morskie” i nagrody pocieszenia.

W czasie pobytu Członkowie Koła bardzo aktywnie spacerowali po plaży i ścieżce spacerowej. Do najbardziej aktywnych należeli: Irena Lipnicka, Janina Jabłońska, Jan Roman.

Po kolacji w kawiarni ośrodka odbywały się zajęcia z muzykoterapii. Do najbardziej wyróżniających się należeli: Józefa Zagórska, Grzegorz Popiołek, Jerzy Pławski, Zofia Szczepaniak, Maria Murak, Maria Czarnecka.

Wszyscy aktywnie korzystali z krytej pływalni i zabiegów SPA. Zarząd Koła zorganizował także wycieczkę do Ogrodów Tematycznych HORTULUS w Dobrzycy.  Jest to blisko 30 różnych oddzielonych ogrodów tematycznych. Są tu ogrody: skalne, leśne w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą narodową np.  ogród japoński, francuski oraz śródziemnomorski. Na zakończenie wycieczki turystyczno-rehabilitacyjnej zorganizowano wieczorek pożegnalny z morzem i Ustroniem Morskim. Tańczono walce, tanga,  fokstroty, oberki  a także polkę. Aktywny ruch po plaży, ścieżkach spacerowych, pływanie na basenie, zbiegi SPA i zajęcia z muzykoterapii spowodowały wyraźną poprawę stanu zdrowia fizycznego, psychicznego i ogólnego samopoczucia.

Autor Antoni BracławskiYou may also like...