Relacja z rajdu realizowanego w ramach projektu Niewidomy na szlaku

Polski Związek Niewidomych Okręg Dolnośląski zrealizował projekt  „Niewidomy na szlaku” współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON, w dniach 18.08–23.08.2024 r.

Niewidomi zdobyli dwa najwyższe szczyty Karkonoszy oraz najpiękniejsze uzdrowiska!

Wyprawę zaczęliśmy od zdobycia Śnieżki. Najpierw wjechaliśmy kolejką, skąd dogodną drogą dotarliśmy do Domu Śląskiego. Następnie podążyliśmy najdłuższym i najwyżej położonym szlakiem przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano tam barierki z uchwytami, by ułatwić poruszanie się. Znalazły się tam również pulpity informacyjno-edukacyjne opisane pismem brajla. Zdobyliśmy najwyższą górę Karkonoszy i Sudetów – Śnieżkę – 1603 m n.p.m.

Zwiedziliśmy też kościółek Wang w Karpaczu. Obejrzeliśmy specjalną makietę, ustawioną na placu kościelnym, z którą mogą się zapoznać osoby niewidome, oglądając ją dotykiem. Pojawiły się też podjazdy dla osób na wózkach i audio-przewodniki w kilku językach. Spacerowaliśmy po Karpaczu oraz odwiedziliśmy muzeum Sportu i Turystyki.

Wjechaliśmy kolejką gondolową na Stóg Izerski (1108 m n.p.m.)

Weszliśmy na ponad 60 m wieżę widokową Sky Walk (Ścieżka w Chmurach). Na jej szczycie znajdują się dwie atrakcje. Jedna z nich to pajęcza sieć, pod którą znajduje się przepaść, a drugą atrakcją jest szklana platforma i może z niej skorzystać każda osoba niepełnosprawna.

Zwiedziliśmy uzdrowiska Świeradów-Zdrój.

W Sobieszowie ekspozycję „Pałac Sobieszów” oraz „Klimatyczne Karkonosze” w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego.

Byliśmy w zabytkowym Pawilonie Norweskim z początku XX w. oraz w uzdrowisku Cieplice Śląskie – Zdrój. W ramach atrakcji wizyta w Termach Cieplickich i Ogrodzie Japońskim w Przesiece.

Zwiedziliśmy Dolinę Pałaców i Ogrodów.

Dom Tyrolski w Mysłakowicach (pamiątka po emigrantach tyrolskich wyznania protestanckiego skazanych na banicję przez Cesarza Austrii) muzeum „Ducha Gór”, gdzie wydzielono także salę na wystawę poświęconą tyrolskim emigrantom. Główną „gwiazdą” muzeum jest Liczyrzepa, zwany Duchem Gór, czy Rzepiórem. To bohater legend karkonoskich. W muzeum można obejrzeć ponad 800 przedmiotów związanych z tą postacią, w tym największe obrazy i najcięższą, bo ważącą tonę rzeźbę Liczyrzepy. W muzeum znalazło się także miejsce na wystawę dedykowaną przesiedleńcom z Tyrolu. Zobaczyć tam można makiety domów, mapy, obrazy, czy dokumenty pozyskane z archiwum w Insbrucku.

Pałac Mysłakowice
(letnia rezydencja królów pruskich)
Zachowały się jeszcze zabudowania folwarczne – dwa spichlerze i dawny browar, oprócz tego w parku można podziwiać dawne opactwo będące grobowcem jednego z właścicieli dworu, skałkę ze sztuczną grotą, sztuczne ruiny zamku oraz Dom Ogrodnika i Świątynię Ateny. Obok pałacu widać pozostałości dawnego tarasu, zaś przed pałacem znajduje się fontanna z kolumną pochodzącą z Pompei, podobnie jak kolumny przy wejściu do pobliskiego kościoła.

Bukowiec
(Zwiedzanie parku małżeństwa Redenów ukształtowanego w typie tzw. farmy ozdobnej (ornamental farm).

Pałac Łomnica

(Prezentacja filmu o odbudowie pałacu rodziny Küster oraz zwiedzanie wnętrz pałacowych)
Główną atrakcją kompleksu muzealnego jest muzeum w Dużym Pałacu z multimedialną wystawą „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Na dwóch kondygnacjach pałacu i pod sklepieniami piwnicy znajduje się 18 pomieszczeń tematycznie wyposażonych w historyczne meble, dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku z różnych epok. Każde z pomieszczeń: od gabinetu słynnego handlarza lnu Christiana Mentzla     z XVIII w. lub eleganckiej jadalni ambasadora Carla Gustava Ernsta von Küster z XIX w. do historycznej kuchni z okresu baroku z imponującym wyposażeniem pod sklepieniem piwnicy wprowadzą zwiedzających w autentyczny klimat minionych epok. Ta prawdziwa podroż w czasie zaczyna się od 1720 r. i kończy w czasach PRL-u w autentycznej, oryginalnej klasie szkolnej z lat 50-60 XX w., kiedy w pałacu znajdowała się szkoła podstawowa.

Pałac Wojanów

(przykład odbudowy zrujnowanego pałacu przez polski kapitał – Spółka Wojanów)

Poniżej fotorelacja z projektu “Niewidomy na szlaku”

 


You may also like...