W tym roku nastąpiła istotna zmiana, całą rekrutacją zajmuje się MOPS we Wrocławiu, wszystkie dokumenty należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Dział Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami ul. Strzegomska 6, 53-611 Wrocław, pokój 25 na parterze w godzinach 8:00 – 15:00. Osoby, które będą potrzebowały pomocy z rekrutacją mogą zgłaszać się bezpośrednio do nas.
Oto wiadomość ze strony MOPS-u:
Rozpoczynamy rekrutację do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025. W ramach programu osoby z niepełnosprawnościami będą mogły otrzymać wsparcie asystentów osobistych. Zgłoszenia przyjmujemy od 28 października do 15 listopada.
Czym są usługi asystenckie
Usługi asystenckie to pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Celem usług asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Program będzie skierowany przede wszystkim do osób, które przy dzięki wsparciu asystenta zwiększą swoją samodzielność i aktywność w życiu społecznym, zawodowym i edukacyjnym.
Kto może ubiegać się o wsparcie asystenta
O wsparcie asystenta w ramach programu mogą ubiegać się osoby:
- mieszkające na terenie miasta Wrocław;
- posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności lub dokument równoważny;
- dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności.
Kto ma pierwszeństwo w otrzymaniu wsparcia
W pierwszej kolejności usługi asystenckie otrzymają osoby, które zdobyły najwięcej punktów w rekrutacji. Kryteria punktowania są następujące:
- osoba samotnie gospodarująca, która nie ma możliwości korzystania ze wsparcia bliskich – 6 punktów,
- osoba wspólnie gospodarująca z inną osobą z niepełnosprawnością, która nie ma możliwości korzystania ze wsparcia bliskich – 5 punktów,
- osoba pracująca, prowadząca działalność gospodarczą, uczęszczająca na kursy zawodowe lub szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe – 4 punkty,
- osoba ucząca się w systemie szkolnym lub studiująca – 4 punkty,
- osoba uczęszczająca do placówki wsparcia dziennego (takiej jak: warsztat terapii zajęciowej, środowiskowy dom samopomocy, dzienny dom pomocy itp.) – 4 punkty,
- osoba z niepełnosprawnością sprzężoną (na orzeczeniu są wskazane 2 lub 3 symbole przyczyn niepełnosprawności) – 3 punkty,
- osoba posiadająca znaczny stopień niepełnosprawności lub dokument równoważny lub dziecko od 2 do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu – 3 punkty,
- osoba, która nie jest objęta usługami opiekuńczymi lub specjalistycznymi usługami opiekuńczymi – 2 punkty,
- osoba, która nie korzystała z tej formy wsparcia w ubiegłych latach – 2 punkty,
- osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym z powodu schorzeń narządu słuchu – 1 punkt.
Uwaga!
Możemy zweryfikować informacje, które mają wpływ na uzyskane punkty. Może to nastąpić poprzez:
- wizytę pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,
- weryfikację dokumentów posiadanych przez MOPS.
Jakie dokumenty należy złożyć w rekrutacji
Aby wziąć udział w rekrutacji do programu, należy złożyć komplet
dokumentów:
- kartę zgłoszenia do programu;
- kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub dokumentu równoważnego;
- kartę zakresu czynności;
- wyrok sądu o ubezwłasnowolnieniu (jeżeli dotyczy);
- pełnomocnictwo notarialne (jeżeli dotyczy).
Dokumenty rekrutacyjne są dostępne w Dziale Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami oraz na stronie internetowej: www.mops.wroclaw.pl.
Liczba miejsc jest ograniczona. Możemy objąć wsparciem 110 osób.
Osoby, które zostały przyjęte na listę rezerwową, będą włączane do programu w przypadku wystąpienia oszczędności z niezrealizowanych godzin.
Uwaga!
Osoby, które złożą niekompletną dokumentację, nie będą uwzględniane podczas rekrutacji. Za datę zgłoszenia do programu uznaje się dzień uzupełnienia braków
Dokumenty rekrutacyjne można złożyć:
osobiście
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Dział Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami
ul. Strzegomska 6, 53-611 Wrocław, pokój 25 na parterze
w godzinach 8:00 – 15:00
pocztą (liczy się data wpływu)
listem na adres:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Dział Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami
ul. Strzegomska 6, 53-611 Wrocław,
pocztą elektroniczną
Uwaga!
Osoby, które zakwalifikują się do programu, a dokumenty rekrutacyjne wysłały mailem, będą musiały dostarczyć ich oryginały.
Kontakt
Więcej informacji można uzyskać:
- mailowo – asystent@mops.wroclaw.pl
- telefonicznie – 71 78 22 341
- osobiście – w Dziale Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 6, pokój 25.
Realizacja usług asystenckich zostanie zlecona organizacjom pozarządowym (np. Fundacjom oraz Stowarzyszeniom), wyłonionym w drodze konkursu.
Rozpoczęcie usług planowane jest na styczeń. Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu się do programu, prosimy o oczekiwanie na kontakt ze strony organizacji.
Program jest współfinansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego oraz środków Gminy Wrocław.
Kartę zgłoszenia, oraz inne dokumenty można pobrać bezpośrednio ze strony mops pod linkiem: https://mops.wroclaw.pl/aktualnosci/informacje/2826-rekrutacja-osob-ktore-chca-korzystac-ze-wsparcia-asystenta-osoby-z-niepelnosprawnoscia-w-2025-roku