WYCIECZKA DO GORLITZ

Zarząd Koła PZN w Jeleniej Górze, poza planem pracy na rok 2016, zorganizował dla swoich Członków i ich przewodników jednodniową wycieczkę do Goerlitz. Zainteresowane osoby spotkały się w dniu 06.11.2016 r. na dworcu PKP by o godzinie 7:53 wyruszyć pociągiem do Zgorzelca, miasta położonego nad Nysą Łużycką. Tu odwiedziliśmy cmentarz żołnierzy poległych podczas działań wojennych. Następnie pieszo przeszliśmy do najbardziej wysuniętego na wschód Niemiec, miasta Goerlitz. Jest to szóste co do wielkości miasto Saksonii, dawniej tworzyło jedno miasto ze Zgorzelcem i jest jednym z niewielu niemieckich miast niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych, jest również zwanym miastem wież. Mogliśmy podziwiać:

  • Kościół św. Piotra i Pawła z XV wieku
  • Kościół św. Trójcy z lat 1234-1245
  • Stary Ratusz z XVI wieku
  • wieże Dicker Turm, Reichenbacher Turm i Nikolaiturm,
  • dom towarowy z 1913 r.
  • Nowy Ratusz

Odwiedziliśmy również żydowską synagogę, która została zbudowana w latach 1909-1911 według planów drezdeńskich architektów. Atrakcją naszej wycieczki było Państwowe Muzeum Przyrodnicze, gdzie mogliśmy podziwiać świat fauny i flory Łużyc Górnych, geologię, puszczę podzwrotnikową, sawannę. Byliśmy także  w Muzeum Śląskim, które prezentuje ekspozycję rzemiosła i rękodzieła artystycznego z okresu od XVII do XIX wieku, przedmioty codziennego użytku, dokumenty katastrofy XX wieku.

Historię miasta oraz zabytków opowiadał mam Członek naszego Koła, Jan Hanc, który poprowadził wycieczkę wolontaryjnie. Wyjazd był jedną z form  rehabilitacji, wspólną integracją osób niepełnosprawnych wzrokowo. Wszyscy  uczestnicy wycieczki zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń i pozytywnych emocji, przyjechali do Jeleniej Góry o godzinie 20:04.  Cała grupa pożegnali się, życząc sobie kolejnych, równie udanych wyjazdów organizowanych przez Zarząd Koła.You may also like...